JAK SAMODZIELNIE ZAMONTOWAĆ ROLETY ZEWNĘTRZNE

JAK SAMODZIELNIE ZAMONTOWAĆ ROLETY ZEWNĘTRZNE

Decyzja o zakupie rolet zewnętrznych powinna być przemyślana i zapaść w odpowiednim momencie - niektóre rolety  muszą być zamontowane zanim położymy nową elewację. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z wymaganiami technicznymi tych elementów wyposażenia domu - są one zależne od specyfikacji produktów. Kiedy już wiemy, jakiego rodzaju rolety dobrze spiszą się w naszym domu, możemy przystąpić do wykonania niezbędnych pomiarów, a gdy otrzymamy zamówienie, do montażu - możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub wykorzystać swoje zdolności majsterkowania i podjąć się samodzielnego zamontowania rolet - nie jest to szczególnie trudne zadanie. Wymaga znajomości podstawowych technik i kilku narzędzi, które z pewnością można znaleźć w każdym garażu. Jak się do tego zabrać?

 

SPIS TREŚCI

Narzędzia niezbędne do montażu

  • Wiertarka – posłuży do wykonania otworów na kołki w ścianie. Warto zaopatrzyć się w taką, która sprosta ścianie (np. udarowa),
  • Wkrętarka lub śrubokręt – potrzebne do umieszczenia wkrętów (można skorzystać także z wiertarki mającej tryb działania wkrętarki),
  • Odpowiednie wiertła – należy dopasować je do rodzaju ściany - na przykład: cegły, drewna, żelbetonu czy pustaka,
  • Młotek – by upewnić się, że kołki zostały umieszczone w ścianie w poprawny sposób,
  • Odpowiednie kołki i wkręty – ich grubość, długość oraz typ należy dobrać do rodzaju ściany i oraz grubości elewacji wykonanej ze styropianu. 
mężczyzna wykonuje montaż rolety na okna plastikowe opole

Przygotowanie i montaż rolet

Złożenie rolety

 

Pierwszym etapem montażu jest połączenie ze sobą elementów z otrzymanej paczki. Standardowo są to:

 

  • skrzynia ze zwiniętym w środku pancerzem i opcjonalnie silnikiem,
  • dwie prowadnice,
  • opcjonalnie zaślepki i zatyczki. 

 

Na równej powierzchni należy wsunąć prowadnice na wystające ze skrzyni metalowe sworznie. Należy upewnić się, że wnęka, w której będzie poruszał się pancerz, skierowana jest do wewnętrznej strony rolety. W równoległe końce sworzni należy wcisnąć zatyczki, które zabezpieczają krańce i wykańczają je w estetyczny sposób. 

 

Może się zdarzyć, że zamówiona roleta i prowadnice mają nieodpowiednie wymiary - jeśli są za wysokie, można je przyciąć piłką do metalu. 

 

Wykonanie otworów

 

Złożoną roletę należy przyłóż do miejsca, w którym planujemy ją zamontować. Z roletą niewielkich rozmiarów (na przykład taką na pojedyncze okno aluminiowe Śląskie) poradzi sobie jedna osoba, jednak przy większych roletach konieczna jest współpraca minimum dwóch osób.

 

Za pomocą poziomicy należy upewnić się, czy ustawienie poziome i pionowe rolety jest prawidłowe, a następnie zaznaczyć miejsca na ścianie, w których powinny się znaleźć otwory na wkręty w prowadnicach.

 

W większości przypadków prowadnice są już nawiercone przez producenta, może zdarzyć się jednak, że klient sam chce wyznaczyć takie miejsca - konieczne jest uwzględnienie takiej potrzeby w trakcie składania zamówienia. Nawiercenia w prowadnicach należy wykonać, używając wiertarki ze specjalnym wiertłem do blachy w zewnętrznej części profilu prowadnicy, wewnątrz zamkniętej części.

 

Otwory należy rozmieścić w około pół metrowych odstępach, przy czym dwa skrajne wiercimy około 10 cm od krawędzi prowadnicy. Po zamontowaniu prowadnic otwory na wkręty można sprytnie zamaskować zaślepkami. 

 

Przykręcenie rolet 

 

Końcowym etapem jest przytwierdzenie rolety do ściany. Warto użyć do tego dobrze dopasowanych kołków i wkrętów (nieco różnią się one rozmiarami i kształtem) – inne powinny zostać użyte przy przymocowywaniu rolet do elewacji, a inne do montażu do drewnianej ramy okna plastikowego Gliwice, Opole. Po przykręceniu wkrętów otwory w prowadnicach należy zablokować zaślepkami, a przez wcześniej przygotowaną przestrzeń poprowadzić przelotkę z taśmą lub przewód. Zależnie od miejsca, które wybraliśmy, ostatnim krokiem będzie:

 

  • przykręcenie zwijacza,
  • lub podłączenie rolety do prądu w wybranym wcześniej miejscu.


Umów się na wizytę w salonie, porozmawiamy o Twoim projekcie. Wróć do spisu aktualności